PCBWay Deneyimim hk.

Son blog yazımı 12 Temmuz 2017’de Tolstoy’un “İnsan Ne İle Yaşar” adlı kitabında, çiftçi Pahom’un hazin ve ibretlik öyküsünü anlatan Ha gayret, menzile çok az kaldı… başlıklı yazımla yazmışım. Bir yıldan fazla bir süre geçmiş… Bundan sonra her fırsatta bir yazı yazmak istiyorum.

Neyse konumuza dönelim. :) Bu bir yıllık süre içinde hayatımda naçizene çok şey değişti. Tubitak 1512 ve Kosgeb AR-GE ve İnovasyon Destek Programı ile eğitim simülasyonları geliştirmek adına Negentra’yı kurdum. Bu arge sürecinde Unity ile birşeyler yaptığımız gibi elektronik tarafında da ciddi çalışmalar yapıyoruz.

Bu çalışmalar kapsamında tanıdığım bir firmayı ve deneyimimi herkesle paylaşmak istiyorum. Öncelikle elektronik konusunda profesyonel ürünler geliştirmek için PCB’ler kullanmaknerede ise bir zorunluluk lakin bu konuda Türkiye’deki maaliyetler oldukça pahalı. Nasıl bir çözüm buluruz diye araştırırken PCBWay ile karşılaştım. Daha önce bir çok kez SeedStudio ile çalışmış ve memnun kalmıştım. Bu kez Pcbway ile çalıştım ve daha da memnun kaldım. Cumartesi günü PCB çizimlerini yollamış ve aynı gün ödemeyi yapmıştım. Bugün Perşembe ve PCB’leri teslim aldım. 35$ ilave ödeme yaparak DHL kargo ile gönderilmesi neticesinde PCB siparişim üretim dahil yedi günde elime ulaştı. 10 adet PCB’yi sadece 5$’a ürettirebilirsiniz. Çok iyi değil mi?

PCBWay Factory

Bundan böyle PCBway’i tercih ederim. Neden derseniz;

İnternette yaptığım denemelerde (diğer üreticilerin hesaplama uygulamarı vs.) daha ucuzuna rast gelmedim. Özellikle bu boyutlarda (100x100mm ve altı) fiyatlar rakipsiz diyebilirim. Zaten PCBWay’i cazip kılan en önemli etmenlerden biri bu sanıyorum.

PCB’niz üretilebilmesi için Gerber dosyalarını sisteme yüklemeniz gerekiyor. Siparişinizin onaylanması için bir süre gerekiyor. Bu süreç içinde PCBWay mühendisleri gerber dosyalarınızı inceliyor ve uygunsa onaylıyorlar. Böylece hatalı bir üretimin önüne geçilmiş oluyor. Daha sonra ödemenizi yaparak siparişinizi tamamlamış oluyorsunuz.

PCBWay Factory

Türkiye için burada bir parantez açmam gerekiyor. Malumunuz ödeme konusunda PayPal kullanmamız şu dönemde söz konusu değil. Siparişiniz onaylandığında ister canlı yardım bölümünden, isterseniz email ile AliExpress ödeme linki isteyebilirsiniz, hemen link gönderiliyor.

Benim PCB konusunda tek tereddütüm SilkScreen baskısı ile ilgiliydi, kart tasarımında Eagle’da ön tanımlı yazılabilecek en küçük boyutlardan birini kullandım. Ancak çözünürlük fazlasıyla yeterli ve çok güzel okunabiliyorlardu. Yüksak akım geçecek yolların kaplamasıda gerçekten çok güzeldi. Gerisini siz değerlendirin.

PCBWay Factory

Bu işle ilgilenen varsa mutlaka hızlı prototipleme ihtiyaçlarınız için Pcbway’i tavsiye ediyorum. İsterseniz anahtar teslim çözümler içinde PCBWay’i tercih edebilirsiniz PCB Assembly servislerinin de gerçekten iyi olduğunu düşünüyorum. Aşağıda Pcbway tarafından yapılmış kartları ve üretim tesislerine dair video görülmekte. Keyifli izlemeler.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=bBRv7t5t1-c[/embedyt]