Bir Oculus macerası

Geçtiğimiz günlerde Dennis ile beraber birer adet Oculus DK2 temin etme gereği duymuştuk. En nihayetinde Oculus’um bugün elimde ulaştı. Başlıkta olduğu gibi tam olarak macera denir mi bilinmez ama sosyal medya hesaplarımdan bu konuda çok soru geldiği için bilgilendirme amaçlı bu yazıyı yazma gereği duydum. Öncelikle DK2’nin ne olduğunu bahsetmek istiyorum. DK2 (Development Kit 2) Oculus’un geliştirici kitidir. Geliştiricilere özeldir. Son kullanıcı versiyonu henüz çıkmamıştır. Bundan önce PC için çıkan geliştirici kiti 1 versiyonu vardır.

Şimdi kaldığım yerden temin etme hikayeme devam edecek olursam 08 Mayıs’ta Dennis ile beraber birer adet Oculus DK2 siparişini verdik. Ürünün birim fiyatı 350$ Oculus sitesinden sipariş verdiğinizde ürünler İngiltere üzerinden kargolanıyor ve UPS ile kargoya veriliyor. Avrupa birliği vatandaşı olmadığımız için artı bir vergi yükü çıkmıyor. Lakin Oculus üzerinden Türkiye’ye direk sipariş vermek istediğinizde tam olarak 130$’lık UPS Express Saver® bir kargo masrafına katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Kargo’nun aldığı parayı kuruşuna kadar hak ettiğini söylemeden edemeyeceğim.

Şöyle ki; 08 Mayıs’ta sipariş verdiğimiz ürünler ayın 12’sinde UPS’ye teslim edildi. 12’sinde teslim edilen ürünler ertesi gün İstanbul’a çoktan varmıştı. Bundan sonraki süreç tamamen gümrükleme ile alakalıydı.

Öncelikle gümrük limitini aştığı için gümrüğe takıldılar. Lakin insanların zihninde gümrük deyince çok ciddi şeyler canlanıyor ve korkuyorlar. Burada UPS Gümrükleme hizmetinde müşterilerine çok ciddi şekilde yardımda bulunuyor. Ürünüm neredeyse İstanbul’a gelir gelmez. UPS’den Gümrük Uzmanı Dilek hanım beni aradı ve yapmam gerekenlerden haberdar etti. Açıkçası gönderim ticari değil kişisel bir gönderi olduğu için UPS’e bir yetki kağıdı vererek (eposta veya faks ile verilebiliyor.) ürünümü gümrükten çekebildiler. Bana gönderdikleri yetkilendirme ile ilgili tek sayfalık formu doldurup kendilerine geri dönmemi istediler. Bu form doğacak yasal sorumlulukları kabul ettiğimi ve yapılacak işlemlerde ÜNSPED’i yetkilendirdiğime dair bir formdu. Aynı gün içinde bu formu doldurarak kendilerine geri dönüş yaptım.

Formu UPS’ye teslim ettiğimin ertesi günü UPS’in Türkiye’deki Gümrük Müşavirliği Şirketi olan ÜNSPED ‘ten  İthalat Müşteri Temsilcisi Yardımcısı Çise hanım bana geri dönüş yaparak ürünümün devlete ödenecek vergisini bilirdi. Oculus Kargo masrafını fatura bedeline dahil etmediği için vergim direk 350$’lık ürün fiyatı üzerinden hesaplandı. Ve 190 TL’lik bir vergi tahakkuk etti. UPS ile çalıştığım ve ürünüm UPS’in depolarında tutulduğu için ardiye vb masrafları ödemedim. Herhangi bir danışmanlık ve müşavirlik ücretide talep etmediler. Bu yetkilendirme formu haricinde hiç bir ekstra belge hazırlamak zorunda kalmadım.  Sadece ürünümün devlete ödenecek 190 TL’lik vergisini gün içinde verdikleri hesaba yatırdım ve işlemlerimin daha hızlı gerçekleşmesi için dekontumu mail ile kendilerime ilettim. Bu işlemlerin ardından ürünüm tekrar İstanbul’dan yola çıkarak. 16 Mayıs Saat 14:00’da tarafıma teslim edildi. Yani kargoya verildikten ve tüm gümrük işlemlerinden sonra 4 gün süre içinde ürün sapasağlam elime ulaştı.

Şunu önemle belirmeliyim ki size ÜNSPED’ten masraflar bildirildikten itibaren 3 günü geçen ödemelerde kanun gereği 80 ila 100 TL arası ardiye ücreti uygulanıyor. Bu ücrete maruz kalmamak için bu ödemeyi üç gün içinde yapmanız önem teşkil ediyor. Ayrıca bu belirttiğim kişisel gönderiler içindir. Ticari gönderilerde (yani alıcı taraf bir işletme ise) farklı prosedürler uygulanıyor. Bunlarda akılda bulunması gereken önemli noktalar.

Merak edenler için bugünkü kur üzerinden hesap ettiğimde bir Oculus DK2 sahibi olmak isteyenler için fiyat 350$ ürün fiyatı + 130$ kargo ücreti ve 190 TL vergi olarak hesapladığımızda 1426 TL fiyata denk geliyor. Benim şahsi tavsiyem Amerika’da yaşayan bir tanıdığınız varsa ürünü onun aracılığı ile getirmek olacaktır. En azından 130$’lık ciddi kargo masrafından kurtulmuş oluyorsunuz. Size hediye olarak geldiğinde kuvvetle muhtemel gümrüğe takılmayacağı düşünüldüğünde karınız 524 TL oluyor. Yani neredeyse Oculus DK2’nin yarı fiyatına denk geliyor.

Peki size DK2 tavsiye edermiyim? DK2 ‘nin açılımı development kit 2’dir. Yani şu an son kullanıcı versiyonu değil geliştirici versiyonudur. Eğer geliştirici değilseniz ve eğlence için alacaksanız Oculus Rift son kullanıcı için 2016 ilk çeyreğinde çıkıyor. Bu ürünü almanızı daha çok tavsiye ederim çünkü bir çok farklı yönden DK2’den gelişmiş bir ürün olacağı aşikar. Bunu aynı şekilde CES2015 fuarında tanıtılan ve denetilen Oculus Crescent Bay versiyonundan biliyoruz. Çıkacak olan son kullanıcı versiyonu hakkında şuradan çok daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazıyı hızlıca yazdım daha sonra tekrar bir okuyarak üstünden geçeceğim. Umarım faydalı olmuştur. Sorularınız varsa çekinmeden yorumdan sorabilirsiniz.