Kardelen çiçeğini bilir misiniz?

Adı gibi ‘kar’ı deler geçer kardelen… Binbir zorluktan sıyrılıp beyazda can bulmaya çalışır… Eski neşesini kaybetmiş, sahiplerinin çoktan geri dönülmeyen bir yolculuğa çıktığı terkedilmiş bir bahçede rastladım ona… Yanızdı, korunmasızdı fakat bir yol bulup çıkmıştı işte o derin topraktan… Etrafında onu canlandıracak, sevindirecek hiçbir şey yoktu ama o boynu eğik de olsa ayakta durmaya çalışıyordu, herkese inat!

Kardelen tüm zorlukların üstesinden gelmeyi bilir. Ne de olsa dayanıklı bir çiçektir o… Baştan soğukta başlar hikayesi . Kışın beyaz kristalinin içinden bir anıt gibi yükselir! Doğadaki tüm canlıları imrendirircesine..

Hayatta kardelen olmak gerekiyor bazen. Tüm engellemelere rağmen bir fırsatını bulup gün ışığına çıkmak, ya da herşeye rağmen ayakta durmak gibi… Zaten mücadeleci duruşuyla insanı etkilemesi mümkün değil! Herkesin onun kavgacı tavrından alması gereken dersler var diye düşünüyorum. Umutlarınızın tükendiği, “artık yoruldum” dediğiniz anda aklınıza kardelenin yaşamı gelsin.

Ne olursa olsun dayanın!