Oyun geliştirmeye nereden başlayabilirim?

Ne zamandır günceme yoğunluktan ve itiraf etmek gerekirse biraz da tembellikten bir şey yazamıyordum. Yüksek lisans, proje ve iş hayatının sıkışık programında nadiren bulduğum boş vakti de açıkçası yazı yazarak geçirmek pek cazip gelmiyordu. Fakat yazı yazmayarak geçen uzun bir sürecin ardından Osmanlı Medeniyeti projesi için bir konuda fikrine danışmak üzere pek muhterem bir hocama mektup yazarken yazı yazma yeteneğimi kaybetmeye başladığımı fark ettim. Ve üstümdeki bu hali atmak üzere kağıdı kalemi elime aldım. Bundan sonra Allah nasip ederse en az haftada bir olmak üzere teknik bir yazıyı kaleme alacağım.

Fakat teknik yazılara girişmeden önce cevaplanması gereken temel sorulara değinmeyi faydalı buluyorum. Bu temel soruları ise bugüne kadar bir çok etkinlikte tanıştığım gençlerin sıklıkla tarafıma sorduğu sorulardan derleyerek naçizane cevaplamaya çalışacağım.

Dönüp geçmişe baktığımda en sık sorulan sorunun “Nereden başlayabilirim?” olduğunu gördüm. Bu hafta bu makalemde şahsi tecrübelerimle naçizane buna cevap vermek istiyorum.

Bilişime ilgi duyan gençlerin sayısı her gün daha da artıyor fakat bilişim sektöründeki büyüme bu artışla doğru orantılı olmadığı için gençle kendilerini öne çıkaracak farklı bir alan arayışına yöneliyorlar. Türkiye’de oyun sektörünün yeni yeni gelişmeye başlaması ve birçok kurumun katkıları ile oyun sektöründeki fırsatların farkına varan gençlerin oyun sektörüne büyük ilgi duyduğunu görüyorum. Katıldığım bir çok etkinlikte oyun sektörüne ilişkin info grafikleri ve maaş anketi sonuçlarını paylaştığımda hepsinin gözlerinin içi parlıyor.

Gözlerinin içi parlıyor fakat her yıl düzenlediğimiz TOGOG Oyun Geliştirme eğitimlerine 400 kişi ile başlayıp 4 kişi ile biten eğitimleri de çok net hatırlıyorum. Dönüp bu sorunu irdelediğimde genellikle kolaycı ve maymun iştahlı olduğumuz kanısına varıyorum. Bu alana giriş yapmak isteyen gençlere ilk olarak bu işi gerçekten öğrenmek isteyip istemediklerinin farkına varmalarını tavsiye ediyorum. Sevmediğiniz bir işi yapamazsınız!

İşi sevdiğinize karar verdiniz. Peki ama hangi alanını? Oyun geliştirme süreci bir çok disiplinin bir arada bulunduğu bir süreç ve hiçbir süreç tek başına bir oyunun var olması için yeterli değildir. Grafik, ses veyahut yazılımın tek başına bulunduğunu düşünün. Hepsinin tamam olduğunu farz edelim. Pazarlaması yapılmayan bir oyun ne kadar başarılı olabilir? Bir oyunu tek başına yapmanız teorik olarak mümkünse de pratikte maliyetler, yoğunluk ve yorgunluk açısından pek mümkün gözükmüyor. Sizler de bütün bir oyunu tek başınıza geliştirme sürecine girişmekten ziyade uzmanlaşmak istediğiniz alanı seçin. Siz bir oyun geliştirilirken hangi alanda aktif rol alacaksınız? Geliştirme süreci oyunun tasarımından, teknik desteğine kadar onlarca farklı ve uzmanlık gerektiren alandan oluşuyor. Bu alanlara ayrı bir yazıda ayrıntılı olarak değineceğim.

Bu dönemde işe nereden, nasıl ve hangi araçları kullanarak başladığınızın çok büyük bir önemi var. Çünkü gençlerin ilk geliştirmek istedikleri oyunların hep kendilerinin oynarken büyük zevk aldıkları oyunlar olduğunu görüyorum.

Fakat bahsedilen oyunların geliştirme sürecinin maliyeti, meşakkati, kullanılan teknolojinin çok gelişmiş olması ve insan kaynaklarının çokluğunun farkına vardıklarında bu işten soğuduklarını görüyorum. Geliştirilmek istenen oyunun minimum ne kadar sürede, ne kadar kişi ve hangi teknolojiler kullanılarak yapıldığını bilmek ve o potansiyeli sağlayabilecek birikime sahip olana kadar adım adım giderek büyüyen projelerle ilerlemek daha doğru olacaktır. Tabii bu kapsamda en küçük süreçlerde dahi bir anda ileri seviye araçlar ile değil de; basit, kolay anlaşılabilir araçlar ile oyun geliştiriciliğinin temellerini öğrenmek gerekiyor. Örneğin; aynı projeyi Unreal Development Kit veya Game Maker ile yapmak arasında harcanan zaman ve harcanan emek bakımdan çok büyük bir fark oluşacaktır. UDK, CryEngine SDK gibi oyun motorları yeni başlayanlar için uygun değildir. Hatta bu tarz ileri seviye oyun motorlarında bir oyun geliştirmeden önce, mevcut oyunlara mod geliştirmek, oyun geliştirme sürecini kavramak için çok faydalı olacaktır.

Daha önce her şeyi tek başınıza yapmanızın pek mümkün olmadığını söylemiştim. Oyun geliştirmek isteyen kişilerle bir arada olmanız ve onlarla bir ekip halinde çalışmanız size önemli kazanımlar sağlayacaktır. Ekiple ilgili her şeyi bir kenara bırakın, sadece motivasyonunuzun yerlerde olduğu anlarda bile, enerji ve azimleri ile yanınızda olacak insanlarla bu süreci ilerletmek, şu ana kadar ettiğim tüm ukalalığın belki de tek kayda değer ve dikkat edilmesi gereken kısmıydı. Bu yazıyı okuyan herkesin mutlaka karanlık bir gecesi olacaktır! Doğru, sözüne güvenilir bir insan olun ve aynı şekilde doğru insanlardan oluşan bir ekip içinde bulunun. Hatta onlarla aile olun!

Yazım şu ana kadar 648 kelime oldu. Daha fazla uzatmak istemiyorum. Sorunuz olursa yorum kısmından veya iletişim formundan iletişim kurabilirsiniz.