Oyun geliştirmeye nereden başlayabilirim?

Ne zamandır günceme yoğunluktan ve itiraf etmek gerekirse biraz da tembellikten bir şey yazamıyordum. Yüksek lisans, proje ve iş hayatının sıkışık programında nadiren bulduğum boş vakti de açıkçası yazı yazarak geçirmek pek cazip gelmiyordu. Fakat yazı yazmayarak geçen uzun bir sürecin ardından Osmanlı Medeniyeti projesi için bir konuda fikrine danışmak üzere pek muhterem bir hocama mektup yazarken yazı yazma yeteneğimi kaybetmeye başladığımı fark ettim. Ve üstümdeki bu hali atmak üzere kağıdı kalemi elime aldım. Bundan sonra Allah nasip ederse en az haftada bir olmak üzere teknik bir yazıyı kaleme alacağım.

Fakat teknik yazılara girişmeden önce cevaplanması gereken temel sorulara değinmeyi faydalı buluyorum. Bu temel soruları ise bugüne kadar bir çok etkinlikte tanıştığım gençlerin sıklıkla tarafıma sorduğu sorulardan derleyerek naçizane cevaplamaya çalışacağım.

Dönüp geçmişe baktığımda en sık sorulan sorunun “Nereden başlayabilirim?” olduğunu gördüm. Bu hafta bu makalemde şahsi tecrübelerimle naçizane buna cevap vermek istiyorum.

Bilişime ilgi duyan gençlerin sayısı her gün daha da artıyor fakat bilişim sektöründeki büyüme bu artışla doğru orantılı olmadığı için gençle kendilerini öne çıkaracak farklı bir alan arayışına yöneliyorlar. Türkiye’de oyun sektörünün yeni yeni gelişmeye başlaması ve birçok kurumun katkıları ile oyun sektöründeki fırsatların farkına varan gençlerin oyun sektörüne büyük ilgi duyduğunu görüyorum. Katıldığım bir çok etkinlikte oyun sektörüne ilişkin info grafikleri ve maaş anketi sonuçlarını paylaştığımda hepsinin gözlerinin içi parlıyor.

Gözlerinin içi parlıyor fakat her yıl düzenlediğimiz TOGOG Oyun Geliştirme eğitimlerine 400 kişi ile başlayıp 4 kişi ile biten eğitimleri de çok net hatırlıyorum. Dönüp bu sorunu irdelediğimde genellikle kolaycı ve maymun iştahlı olduğumuz kanısına varıyorum. Bu alana giriş yapmak isteyen gençlere ilk olarak bu işi gerçekten öğrenmek isteyip istemediklerinin farkına varmalarını tavsiye ediyorum. Sevmediğiniz bir işi yapamazsınız!

İşi sevdiğinize karar verdiniz. Peki ama hangi alanını? Oyun geliştirme süreci bir çok disiplinin bir arada bulunduğu bir süreç ve hiçbir süreç tek başına bir oyunun var olması için yeterli değildir. Grafik, ses veyahut yazılımın tek başına bulunduğunu düşünün. Hepsinin tamam olduğunu farz edelim. Pazarlaması yapılmayan bir oyun ne kadar başarılı olabilir? Bir oyunu tek başına yapmanız teorik olarak mümkünse de pratikte maliyetler, yoğunluk ve yorgunluk açısından pek mümkün gözükmüyor. Sizler de bütün bir oyunu tek başınıza geliştirme sürecine girişmekten ziyade uzmanlaşmak istediğiniz alanı seçin. Siz bir oyun geliştirilirken hangi alanda aktif rol alacaksınız? Geliştirme süreci oyunun tasarımından, teknik desteğine kadar onlarca farklı ve uzmanlık gerektiren alandan oluşuyor. Bu alanlara ayrı bir yazıda ayrıntılı olarak değineceğim.

Bu dönemde işe nereden, nasıl ve hangi araçları kullanarak başladığınızın çok büyük bir önemi var. Çünkü gençlerin ilk geliştirmek istedikleri oyunların hep kendilerinin oynarken büyük zevk aldıkları oyunlar olduğunu görüyorum.

Fakat bahsedilen oyunların geliştirme sürecinin maliyeti, meşakkati, kullanılan teknolojinin çok gelişmiş olması ve insan kaynaklarının çokluğunun farkına vardıklarında bu işten soğuduklarını görüyorum. Geliştirilmek istenen oyunun minimum ne kadar sürede, ne kadar kişi ve hangi teknolojiler kullanılarak yapıldığını bilmek ve o potansiyeli sağlayabilecek birikime sahip olana kadar adım adım giderek büyüyen projelerle ilerlemek daha doğru olacaktır. Tabii bu kapsamda en küçük süreçlerde dahi bir anda ileri seviye araçlar ile değil de; basit, kolay anlaşılabilir araçlar ile oyun geliştiriciliğinin temellerini öğrenmek gerekiyor. Örneğin; aynı projeyi Unreal Development Kit veya Game Maker ile yapmak arasında harcanan zaman ve harcanan emek bakımdan çok büyük bir fark oluşacaktır. UDK, CryEngine SDK gibi oyun motorları yeni başlayanlar için uygun değildir. Hatta bu tarz ileri seviye oyun motorlarında bir oyun geliştirmeden önce, mevcut oyunlara mod geliştirmek, oyun geliştirme sürecini kavramak için çok faydalı olacaktır.

Daha önce her şeyi tek başınıza yapmanızın pek mümkün olmadığını söylemiştim. Oyun geliştirmek isteyen kişilerle bir arada olmanız ve onlarla bir ekip halinde çalışmanız size önemli kazanımlar sağlayacaktır. Ekiple ilgili her şeyi bir kenara bırakın, sadece motivasyonunuzun yerlerde olduğu anlarda bile, enerji ve azimleri ile yanınızda olacak insanlarla bu süreci ilerletmek, şu ana kadar ettiğim tüm ukalalığın belki de tek kayda değer ve dikkat edilmesi gereken kısmıydı. Bu yazıyı okuyan herkesin mutlaka karanlık bir gecesi olacaktır! Doğru, sözüne güvenilir bir insan olun ve aynı şekilde doğru insanlardan oluşan bir ekip içinde bulunun. Hatta onlarla aile olun!

Yazım şu ana kadar 648 kelime oldu. Daha fazla uzatmak istemiyorum. Sorunuz olursa yorum kısmından veya iletişim formundan iletişim kurabilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

17 adet yorum var

 1. Kürşat Ethem Anıl KURT

  Sayın Gürcan SERBEST;
  Hocam su an Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (böte) bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Yazılım konusunda alt yapım var kendimi bu alanda daha da geliştirmek istiyorum fakat hangi programlama dilinde uzmanlaşmam gerektiğini bilmiyorum. Gezdiğim forumlarda çok farklı söylemler var buda beni kararsız bırakıyor. Sizce hangi programlama dilinde kendimi geliştirmem gerekir. Şimdiden teşekkür ederim.

  • gurcanserbest

   Hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsun? Web, Masaüstü, Dağıtık Uygulamalar veya Oyun benzeri ? Öncelikle bunda karar kılarsan daha iyi yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

 2. halit

  güzel bir yazı olmuş inşallah devamı gelir

 3. Reutatuiyle

  Senin yazdigin teknik yazilar ota boka giristen ote olamaz kasma…

 4. Kürşat Ethem Anıl KURT

  Mobil platformda uzmanlaşmak istiyorum

 5. samet

  slm Gürcan SERBEST;
  bende oyun tasarımı yapmak istiyorum.. bayabi araştırma yaptım bircok programlama dili var hangisinden baslıcagımı bilemedim.. mesela kodla ilgili java.. görselle ilgili .. game maker .. programlarından baslamayı düşündüm ama siz ne önerirsiniz.. yardımcı olursanız sevinirim ve zahmet olmazsa acık , yani anlıyabilecegim şekilde yazarsanız sevinirim iyi güler şimdiden Teşekkürler…

 6. Batuhan

  Ağabeyim, ben 14 yaşındayım, gelecekte güzel bir oyun geliştirmek istiyorum. Sizce gitmem gereken okul, kurs, lise gibi yerler nelerdir? Hangi lise veya üniversiteyi önerirsiniz? Cevaplarsanız çok sevinirim. Kolay gelsin size de.

  • gurcanserbest

   Merhabalar Batuhan Kardeşim,

   Bu konuyu uzun bir yazıyla ele alayım. Sizin gibi genç kardeşlerimize de naçizane bir faydamız dokunur diye umut ediyorum.

   Selamlar

 7. Deniz BİÇER

  hocam bu yılki eğitimlerinizi neden yarıda kestiniz? videolu eğitim vs. olacak diyordunuz ama hiç haber alamadım. yakın zamanda yeniden başlayacak mısınız?

  • gurcanserbest

   Merhabalar,

   Yarıda kesmedik aslında eğitimlere katılım iki üç kişiye kadar düşünce bitirmek zorunda kaldık. Eğitim Ocak’tan sonra tekrar videolarla devam edecek.

 8. Mustafa Ateş

  Ben sizin sözlerinize katılıyorum bu işi ve her işi yapmak için öncelik hevestir ben bu konuda baya hevesliyim ama hiç bir bilgim yok Türkiye deki oyun gelişimine katkıda bulunmak istiyorum. Bende sizin yaptığınız proje gibi düşünüyorum dünya üzerindeki insanların %50 si 60 ı oyunlarda sürekli amerikanın kazanan taraf ezici taraf olması ile amerikanın en büyük olduğunu düşünüyorlar. Bende Osmanlının aslında nasıl bir devlet olduğunu oyunlarda göstermek istiyorum bu iştede ben oyunu sıfırdan yazacak kadar öğrenmek istiyorum demiyorum zaten bu saçmalık olur ben sadece oyunlardaki karakterleri tasarlamak istiyorum bunun üzerine bir eğitim var mı sıfırdan öğrenebilir miyim.

 9. Dilek

  “Siz bir oyun geliştirilirken hangi alanda aktif rol alacaksınız? Geliştirme süreci oyunun tasarımından, teknik desteğine kadar onlarca farklı ve uzmanlık gerektiren alandan oluşuyor. Bu alanlara ayrı bir yazıda ayrıntılı olarak değineceğim.”

  -Kesinlikle bunu yazmalısınız. Özellikle ülkemizde bu gelişmeler adına doğru yönlendirmeler sizlerden olmalı ki, bizlerde bu işin içindeki terimleri öğrenerek nereye ait olacağımızı bilelim. Bu eşsiz ve bilgilendirici yazı için çok teşekkürler.

 10. raşit durak

  abi 17 yaşındayım ve uzun zamandır oyunu bekliyorum “Civilization Of Ottoman” oyunu ile ilgili gelişmeler var mı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gürcan SERBEST © 2017, Powered by Wordpress & HC-2011