Project Anarchy’e ilk bakış.

Intel, Half-Life 2, BioShock ve Oblivion gibi bir çok oyun için fizik motoru çözümleri kullanılan İrlandalı Havok firmasının 2007 yılında satın almıştı. O günlerde Intel’in neden Havok’u satın aldığı konusunda kafalarda bir çok soru işareti mevcuttu. Intel’in asıl amacı sanıyorum 2011 yılında Trinigy firmasını satın alarak açığa çıktı. Bir oyun motoru üretmek!

Trinigy’nin Vision Motoru Anno 2070, Stronghold 3, Orcs Must Die, Planet 51 Online, The Settlers 7: Paths to a Kingdom gibi bir çok oyunda kullanılmış döneminin önemli motorlarındandı. Havok ise özellikle fizik motoru çözümü ile The Last of Us, Assassin’s Creed III, Halo 4 gibi çok önemli yapımda ürünleri kullanılmış önemli bir ürün sağlayıcı idi.

Üç tecrübeli firmanın tecrübelerini birleştirmesi ile her an bir oyun motoru duyurusunun gelebileceğini beklerken duyuru Havok’tan Game Developers Conference”ta geldi. Motorun kod adı Project Anarchy’di!

İlk duyurulduğunda şu üç başlık dikkat çekiyordu.

  • It will be free on many leading mobile platforms
  • It will include Havok’s Vision Engine
  • It will be available for download “this spring”

Bu başlıkları ve oyun basınında ki haberleri görünce motorun sadece mobile platformlara oyun geliştirilmek üzere tasarlandığını düşünmeye başladım fakat böyle bir motor için neden Vision Engine gibi güçlü bir oyun motoru alt yapısının satın alındığını kendime sormadan edemedim. Yanılmadığım motor’a ait detayların ürünün resmi sitesinde açıklanmaya başlandıkça ortaya çıktı. Bizi üst düzey bir motor bekliyordu…

Motoru görmek için uzun bir süredir sabırsızlanırken bugün Project Anarchy’nin V1.0 beta versiyonu bizlere download’a açıldı. Hemen verilen download linkinden Project Anarchy’nin betasını indirmeye başladık. Full özelliklerini ve dökümantasyonunu indirmek isteyenler yaklaşık 10 Gb bir download yapmak zorunda kalacaklar.

Project Anarchy üç önemli ve tecrübeli firmanın güçlerini birleştirdiği önemli bir motor olarak gözüküyor.
Project Anarchy bizlere Unity gibi iki seçenek ile sunulacak Free ve Pro! Free ve Pro arasında özellikleri arasında çok önemli farklılıklar var. Bu vesile ile motora biraz daha detaylı değinmek ve bir geliştirici olduğum için öncelikle pek tabi  geliştirici tarafından başlamak istiyorum. :)

Project Anarchy’de low level olarak C++ ve scripting dili olarak Lua kullanabileceğiz. Bir çok motor C++ ve scripting dili olarak zaten Lua tercih ediyordu. Endüstriyel standartlar için güzel bir seçim olduğunu düşünüyorum.  Editör olarak ise WYSIWYG editor tercih edilmiş! Ayrıca Native Code desteğide bizlere sunulmuş.

Free versiyonunu kullanmaya başladığımızda Vision Engine, Havok Physics, Havok Animation Studio ve Havok AI bizlere sunuluyor olacak fakat Havok Cloth ve Havok Destruction’a sadece pro versiyonda sahip olabileceğiz.

Şu an kesinleşen platformlar olarak Android ARM, Android x86, iOS ve Tizen platformlarına ürünlerimizi ücretsiz versiyon ile geliştiriyor olabileceğiz. Fakat Windows Phone, Windows RT, Win32/64 platformlarına sadece pro versiyon ile uygulama geliştirebileceğiz. Win32/64 platformuna ücretsiz versiyonda uygulama geliştirememenin önemli bir eksi olacağını düşünüyorum. Umarım ürün kesin olarak duyurulmadan Win32/64 uygulama geliştirebilme desteği ücretsiz versiyona eklenir.

Havok Project Anarchy’de kendi ürünlerinden yanı sıra  belli başlı bir kaç üçüncü parti üreticisi ilede çalışıyor. Bunlardan Fmod ve Intel Graphics Performance Analyzer ücretsiz versiyonunda bizlere sunuluyorken Scaleform, Beast ve Raknet pro versiyon lisanslamaya yönlendiriliyoruz. Network için Raknet alt yapısı tercih edilmesi bilmem nedendir beni mutlu etti en azından Raknet’e Unity’den aşinayız! Bu arada Graphics Performance Analyzer’in  Intel’in ultrabook teknolojisine ve intel’in kendi uygulama marketlerine Project Anarchy ile geliştirilen oyunların konulabilmesinde bir ipucu görüyorum. Ne kadar haklı olabileceğimi yine zaman gösterecek.

Bir oyun geliştirme sürecinde motor’un kaynak koduna erişim ciddi önem arz eder. Unity, UDK ve CryEngine’nin free versiyonları her ne kadar bencil davransa dahi Havok en azından ücretsiz versiyonda  Vision Core, Physics SDK, AI SDK ve Animation Studio SDK’nın sadece headerlarına, Vision Plugins’nin full kaynak kodlarına ve shaderlarda ise sadece mobile shaderların full sourcelarını açarak bizlere bir nebze olsun güzellik yapmış. Pro versiyonda ise neredeyse tüm teknolojilerin ve alt yapının kaynak kodlarına erişebiliyor olacağız!

Teknik destek konusunda ise Project Anarchy’i ücretsiz kullanıcılara vereceği destek konusunda eksik buldum. Ücretsiz  versiyon kullanıcıları sadece topluluk desteği alabileceklerken, pro versiyon kullanıcıları mail, telefon ve teknik hesap yönetimi ile destek alabilecekler. Teknik destek konusunda Unity’nin free kullanıcılarına dahi mail desteği verdiği düşünülürse bunu Project Anarchy aleyhinde önemli bir eksik olarak görüyorum.

Project Anarchy’inin diğer teknik özelliklerini kullanmadan ahkam kesmek istemiyorum. Diğer teknik özelliklerei kullandıkça video olarak değiniyor ve sizlerle paylaşıyor olacağım. Son olarak bu motoru kullanabilmek için ne kadar mangır harcamamız gerektiğini merak edenler için fiyat konusunda hala bir belirsizlik söz konusu bu konuda bir çok lisanslama modeline gidilebilirler fakat pro versiyonun Unity3d gibi çok ucuz olmayacağını da çok çok iyi biliyorum.

Bu yazıyı sabredip sonuna kadar okuyup üstüne bu motoru bir denemek istiyorum diyenler buradan indirebilir ayrıca buradan daha fazla bilgiye sahip olabilirler.