Yaşamak, başarmak ve mutlu olmak üstüne

Yaşamak, başarmak ve mutlu olmak hayatımızın en önemli kavramları ama biraz dikkat ederseniz en az bilgi sahibi olduğumuz konulardır. Bir ilkokul öğrencisine kuşlar sonbaharda hangi yöne gider diye sorsanız söyleyecektir. Ama ben bu yaşa geldim hayatımda hangi yöne gideceğimi kesin olarak söyleyemiyorum. Orta 2. sınıftaydım kurbağanın dolaşım sisteminde kan kalbe nasıl ulaşır şemasını çiziyordum ama kimseye rastlamadım ki bana yolunu göstersin sevdiklerimizin kalbine nasıl ulaşılır? İçimizde ki nefret sevgiye nasıl çevrilir bunu bana anlatacak, yolunu gösterecek ve formülünü verecek kimseye rastlayamadım.

Mutluluğu yanlış yerde arıyoruz. Dünya ne iyi nede kötü biz nasılsak öyle! Leylayı Leyla yapan esasında Mecnunun bakışı! Mevlana ne güzel söylemiş “testinin dışına sızan içinde olandır içinde olmayanı dışında göremezsin.” Onu mutlu yapan o anda kafasında mutsuz yapacak olumsuz düşüncelerin olmaması!

Başarının tarifinde rahatsız edici bir olayda rekabete dayalı olması yani başkası kaybedecek ki ben kazanayım! Temel ile Dursun ormanda dolaşıyorlarmış koca bir ayı çıkmış karşılarına Temel hemen oturmuş çantasından koşu ayakkabılarını çıkarmış, giymeye başlamış. Dursun biraz korkak, biraz alaycı ne o Temel ayıdan hızlı koşacağını mı sanırsın? Temel yoo demiş senden hızlı koşayım yeter.

Walt Disney’in bir sözü vardır “Rüyalarınız arkasında durmaya cesaret ederseniz tek tek gerçek olur.” Önümüzde ön yargılar, varsayımlar ve korkular var fakat en büyük engel kendi kafamızda koyduğumuz bariyerler. Kemancı Yahudi Menuhin ‘e bir konserden sonra bir hayranı gelir ve der ki “Üstad sizin gibi güzel keman çalabilmek için hayatımı verirdim. Menuhin gülüyor ve diyor ki “Farkımız bu ben verdim!” Fedakarlıklar ama tutkumuz ve aşkla sarılırsak bir şeye o zaman fedakarlık olmaktan çıkıyor. Çaba ve biraz sabır ve sebatla hayallerimiz gerçek oluyor. Hayatta kaybeden yoktur, vazgeçen vardır. Çaba göstermeden elde edilmiş bir başarı hiçbir yerde yoktur. Bundan sonra yapılacak şey sadece sabır ve sebat göstermek. Bu da inançlarımızın desteği ile olabilecek bir şeydir. Bir şeye yüreğinden inandığında ve kesinlikle bildiğin duygusunu hissettiğinde o şey gerçek olur. Sabırla ve gayretle adım adım istediğin her şeyi gerçekleştirebilirsin.

Hayalleri ve düşünceleri gerçeğe dönüştürmek enerji, özveri ve yürek ister. Düşüncülerini, duygularını ve bedenini tek yapabilir misin? Kendimizi, yaptığımız işi en iyi yapacak bütünlüğe getirdiğimiz zaman şimdide yaşarız. Ne zaman endişeler, üzüntüler ve pişmanlık duyarız bakın kendinize hangi zamandasınız? Ya geçmiştesinizdir, ya gelecekte şimdide hiçbir sorun yok! Yapabileceğinizin en iyisini yapmak bir ödül veya bir karşılık için değil yapmaktan mutlu olduğun için yapmaktır ve kazansan da, kaybetsen de mutlu olmak demektir.

Not : Ahmet Durul’un http://www.youtube.com/watch?v=wri_0hf2nHI adresindeki konuşması yazıya geçirilmiş ve düzenlenmiştir..